„OZDOBA CHOINKOWA radością tworzenia i darem dla kolegów z Bagandou”

,,Ochrzczeni i posłani”

/Papież Franciszek/

 OZDOBA CHOINKOWA radością tworzenia i darem dla kolegów z Bagandou”

             Dnia 13 XII 2019 r. został rozstrzygnięty XIX bożonarodzeniowy konkurs plastyczny ,,Ozdoba choinkowa”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, a patronat nad konkursem sprawują: Firma Akcent Studio, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie  Tarnowskiej.

Na zaproszenie odpowiedziało większość szkół i placówek z Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Tradycyjnie każdego roku okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, to czas twórczych zmagań dzieci, nauczycieli, zespołów, rodziców i dziadków nad ozdobami choinkowymi. Niewątpliwie plusem przedsięwzięcia jest fakt włączenia się całych rodzin,  zespołów. Twórcza praca we wspólnocie przyczyniła się do pogłębienia więzi  rodzinnych, klasowych i środowiskowych.

Tworzeniu prac przyświecała idea pielęgnowania tradycji rodzinnych i regionalnych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, rozwijania wyobraźni dziecięcej, wrażliwości estetycznej, wymianie doświadczeń oraz promocja siebie, placówki i umiejętności rodzinnych.

Wpłynęło 1650 ozdób. Jak co roku, pracom towarzyszyły nowe inspiracje twórcze, pojawiły się bardzo ciekawe, niepowtarzalne wzory, coraz rzadziej spotykane elementy sięgające historii, ale też  zupełnie  nowoczesne. Oprócz królujących różnorodnych aniołów i ciekawych kształtów bombek, można było podziwiać błyszczące, kolorowe łańcuchy.

W tej edycji  obok pachnących, bogato zdobionych pierników, pojawiły się  nowe, ciekawe, błyszczące, urokliwe pierniki witrażowe. Nie brakowało pięknych gwiazd wykonanych z materiałów uzyskanych na drodze recyklingu; bombek z okularów, batiku, zatyczek do puszek; ozdób z fistaszków, zamków błyskawicznych, kolorowych drucików; a także aniołków z różnych mas i materiałów, ziół, warzyw i owoców.

Komisja  składająca się z katechetów, plastyków, nauczycieli i rodziców  w składzie: pani Janina Mikos, pani Beata Wójtowicz, pani Anna Topór-Misiaszek, pan Mirosław Sajdak nagrodziła 128  prac, zaś 95 ozdób zostało wyróżnionych.

I miejsce:

Kl. II c – SP nr 1 D.T., Kl. I b – SP nr 1 D.T., Kl. III b – SP nr 1 D.T., Kl. II b – SP nr 1 D.T., Kl. V SP Nieczajna Górna, Kl. II a – SP nr 1 D.T., Świetlica SP nr 1 D.T., Kl. IV SP Gruszów Wielki, Grupa „Wesołe literki” Oddział Przedszkolny Laskówka Ch., Madzia, Zuzia, Milenka – Świetlica SP Gruszów Wielki, Kamil i Wojciech Misiaszek, Rodzina Musiałów Gruszów, Magdalena, Przemysław Celińscy – SP nr 1 D.T., Monika Starzycka – SP nr 1 D.T.; Oliwia, Wiktoria, Sylwia Kardaś – SP Smęgorzów; Aleksandra, Zuzanna Lekarczyk – SP Smęgorzów; Martyna Tabor – Smęgorzów, Zuzanna Minorczyk – Ochronka, Laura Pasternak – Ochronka, Emilia Kuklewicz – Ochronka, Emilia, Szymon, Zuzanna Rusnak , Oskar Piekielniak – Ochronka, Emilia Grabka – SP nr 1 D.T., Hania Surowiec – Laskówka Ch., Lena Jaworek – Laskówka Ch., Milena Motyl – Laskówka Ch., Klaudia Pikul – Laskówka Ch., Kaja Piekielniak – SP nr 2 D.T., Michał Ryczek – SP Smęgorzów, Przemysław Cioch – SP nr 1 D.T., Julia Kwapień – SP nr 1 D.T.; Mikołaj, Oliwia, Filip Banek – SP nr 1 D.T., Marlena Behounek – SP nr 1 D.T., Laura Pikul – Laskówka Ch., Anna Gąciarz – SP nr 1 D.T., Ignacy Motyka – SP nr 2 D.T., Lena Augustyńska – SP nr 1 D.T., Mikołaj Osak – SP nr 1 D.T., Kacper, Jakub, Marcin Żurawski – SP nr 1 D.T., Krzysztof Kozioł – SP nr 1 D.T., Malwina Budzik – SP nr 1 D.T.; Dominika, Oliwia Baran – SP nr 1 D.T.; Patryk, Kamil Czyżowicz – SP nr 1 D.T., Amelia Pasternak – SP nr 1 D.T., Zofia Cioch – Ochronka, Kacper Stoliński – Ochronka, Oskar, Patryk Chmura – SP Smęgorzów.

II miejsce:

Eryk Krajkowski – Ochronka; Filip, Maksymilian Dąbroś – Ochronka, Rodzina Osików; Kajetan Rzeszut – SP nr 1 D.T.; Iga, Bartosz Tracz – SP nr 1 D.T., Maksymilian Kłusek – SP nr 1 D.T., Bartłomiej Sowa – SP nr 2 D.T., Amelia Pochroń – SP nr 1 D.T., Julia Loraj – SP nr 1 D.T., Samuel Warzecha – SP Nieczajna G., Jakub Ciąbor – SP Nieczajna G., Julia Klich – SP Smęgorzów, Artur Michalczyk – SP Nieczajna G., Michał Kaczocha – Nieczajna G., Kacper Gawęda – SP Smęgorzów, Jakub Rzeźnik – SP Smęgorzów, Kacper Wąsowicz –SP Smęgorzów, Lena Kowal – SP Smęgorzów, Filip Mol – SP nr 1 D.T., Zofia Anioł – SP nr 1 D.T., Aleksander Jurek – Laskówka Ch., Karolina Kruk – Gruszów W., Piotr Janas – Ochronka, Koło plastyczne „Zygzak” MBP D.T., Kl. III a – SP nr 1 D.T., Oddział Przedszkolny w Lipinach, Grupa „Misie” – Ochronka, Grupa „Żabki” – PP nr 2 D.T., Zespół techniczny – SP nr 1 D.T., Kl. V b – SP nr 1 D.T., Hanna, Maciej Rej – SP nr 1 D.T., Łukasz Barabasz – SP nr 1 D.T., Bartosz, Jakub Czochara – SP nr 1 D.T., Antoni, Julia Puła – SP nr 1 D.T., Julia Kułaga – SP nr 2 D.T., Tomasz Kuta – Ochronka, Karolina Krawczyk – SP Smęgorzów, Jakub Loraj – Ochronka, Kamil Kuź – SP nr 1 D.T.

III miejsce:

Kl. I c – SP nr 1 D.T., Kółko kulinarne „Palce lizać” – SP nr 1 D.T., Grupa „Słowiczki’ – Ochronka, Kl. II – Lipiny, Biblioteka – Smęgorzów, Grupa „Króliczki” – Ochronka, Grupa „Motylki” – PP nr 2 D.T., Wiktoria Żurawska – SP nr 1 D.T., Damian Kopeć – Ochronka, Eliza Pyrcz – Ochronka, Alicja Morawiec – Ochronka, Leon Jaworski – Ochronka, Magdalena Chudy – SP nr 1 D.T.; Oktawian, Nikodem Motyka – SP nr 1 D.T., Julia Szwajkosz – SP Nieczajna G., Maksymilian Światłowski – SP Smęgorzów; Anna, Karol Jakóbczak – SP nr 1 D.T., Emilia Kmieć – SP nr 1 D.T., Patryk Kmieć – SP nr 1 D.T., Maciej Morawiec – SP nr 1 D.T., Filip Dudek – SP nr 1 D.T.; Gabriela, Magdalena Waryas – SP nr 1 D.T., Gabriela Jachowska – SP nr 1 D.T., Magdalena Cioch – SP nr 1 D.T., Tomasz Motyl – Laskówka Ch., Amelia Schab – Laskówka Ch., Sławomir Michalczyk – SP Gruszów W., Przemysław Partyka – SP nr 3 D.T., Piotr Mikos – SP nr 1 D.T., Maciej Szkotak – SP nr 1 D.T., Kamil Michnowicz – SP nr 1 D.T., Gabriela Bielecka – SP nr 1 D.T., Adam Cioch – Ochronka; Julia, Jakub Choroba – Ochronka, Maja Wajda – Ochronka, Anna Sztyler – Gruszów W., Magdalena Kmieć – Ochronka, Izabela Chłopek – Ochronka, Dominika Polońska – SP nr 1 D.T.

Wyróżnienia:

Grupa „Pszczółki” Ochronka, Grupa „Biedronki” – PP nr 1 D.T., Kl. VII – SP Smęgorzów, Kl. III – Lipiny, Grupa „Słoneczka” – Ochronka, Kl. III SP – Smęgorzów, Grupa „Jeżyki” – PP nr 2 D.T. , Grupa „Kolorowe nutki” – Oddział Przedszkolny – Laskówka Ch., Szkolne Koło Wolontariatu – Laskówka Ch., Grupa „Nutki” – Ochronka, Eryk Moździerz – SP nr 1 D.T., Magdalena Kasprzyk – SP nr 1 D.T., Wiktoria, Jakub Leżoń – SP nr 1 D.T., Michał, Szymon Lizak – SP nr 1 D.T., Filip Frącz – Ochronka, Maja Rokita – Ochronka, Emilia, Tomasz Sokołowscy – Ochronka, Grupa „Słoneczka” – Ochronka, Wiktoria Mikuła – Laskówka Ch., Wojciech Ptak – Laskówka Ch., Julian Łapa – Ochronka, Natalia Kozdęba – Ochronka, Emilia Kmieć – Ochronka, Hanna Król – Ochronka, Damian Kopeć – Ochronka, Kamila Słowik – Ochronka, Milena Bednarz – Ochronka, Marlena Kozdęba – Ochronka, Weronika Miłoś – Ochronka, Liliana Komada – Ochronka; Oliwia, Zuzanna Żelazny – Ochronka, Oliwia Gawęda – PP nr 2 D.T., Amelia Nowak – Ochronka, Grupa „Delfinki” – PP nr 1 D.T., Emilia Gorczyca – SP nr 1 D.T., Filip Wałaszek – PP nr 1 D.T., Julia Drabik – Ochronka; Lidia, Julian Cichy; Gabriela Burzawa – Ochronka, Emilia Taraska – Ochronka, Antoni Pikul – Ochronka, Karol Szczepanek – SP nr 1 D.T., Damian Bąba – SP Gruszów W.; Karol, Katarzyna, Anna Kogut – SP Smęgorzów; Mateusz Noga – SP Smęgorzów; Kacper, Filip Ryczek – SP Smęgorzów; Krystian, Mierzejewski – SP Smęgorzów, Kacper Kotlarz – SP Smęgorzów, Kaja Zapała – SP nr 1 D.T., Marcel Birecki – SP nr 1 D.T., Kamil Taraska – SP nr 1 D.T., Mateusz Węgiel – SP nr 1 D.T., Wiktoria Kot – Ochronka, Kamila Kmieć – SP nr 1 D.T., Julia Szczygieł – SP nr 1 D.T., Bartosz Chmura –SP nr 1 D.T; Anna, Faustyna Kolak – SP nr 1 D.T.; Oliwier Żurawski – SP nr 1 D.T., Wiktoria Szczęś – SP nr 1 D.T., Dawid Fido – SP nr 1 D.T., Julia Sekulska – SP nr 1 D.T., Julia Lustofin – SP nr 1 D.T.; Kinga, Hubert Michałek – SP nr 1 D.T., Daria Kubacka – SP nr 1 D.T., Eryk Łabędź – SP nr 1 D.T., Lena Pikul – SP nr 1 D.T., Bartosz Piasecki – SP nr 1 D.T.; Żaklin, Dajana Żurawska – SP nr 1 D.T., Beniamin Kubek – SP nr 1 D.T., Maciej Grzebyk – SP nr 1 D.T., Zuzanna Król – SP nr 1 D.T., Igor Wrona – Laskówka Ch., Karol Słowik – Laskówka Ch., Daria Schab – Laskówka Ch.,; Jakub, Wiktoria Fiołek – Laskówka Ch.; Emilia Bieś – Laskówka Ch., Michał Prząda – Laskówka Ch., Aleksandra Miękina – Laskówka Ch., Sebastian Wolański – Laskówka Ch., Maja Smółkowska – Laskówka Ch., Maja Zbierzkowska – SP Gruszów W., Jakub Partyński – SP nr 1 D.T., Magdalena Ciećko – SP Gruszów W., Wiktoria Dynak – SP nr 1 D.T., Emilia Barabasz – SP nr 1 D.T., Sara Grzeszczyk – SP nr 2 D.T., Adam Drożdż – SP nr 1 D.T., Julia Sajdak – SP nr 1 D.T.

Zwycięzcy zostali obdarowani  medalami i przepięknymi dyplomami ufundowanymi przez Firmę  Akcent Studio – p. Jarosław Gęza, Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 – Dyrekcje Szkoły Podstawowej nr 1. Niespodzianką była NAGRODA SPECJALNA rozlosowana wśród nagrodzonych i wyróżnionych  osób w konkursie. Prezentem i nagrodą dla tych, którzy nie znaleźli się w przedziale nagrodzonych i wyróżnionych był występ Zuzi z piosenką „Pomagam”

Niesienie pomocy materialnej mieszkańcom Czarnego Lądu to kolejny, a zarazem bardzo istotny,  wręcz nadrzędny cel przedsięwzięcia, płynący wraz z duchem adwentowego nastroju.

Tak wiec wszystkie prace pokonkursowe trafiają na bożonarodzeniowy kiermasz pod hasłem „RADOŚĆ TWORZENIA DAREM DLA INNYCH”, który ma miejsce w murach  naszej dąbrowskiej  ,,jedynki”, a którego scenerię stanowi pociąg z  pięcioma wagonikami, odzwierciedlający kontynenty, zaś lokomotywa wypełniona jest ,,aniołami w ludzkich postaciach”(misjonarzami, na których czele jest ks. M. Pająk i obecnie nowy proboszcz wioski  ks. P. Boraca.)

Kiermasz ten stanowi prawdziwą ,,ucztę  duchową”, gdzie każda ozdoba jest sprzedawana za symboliczną ,,złotówkę”. Dochód ze sprzedaży jest co roku przeznaczony na misje i potrzeby  kolegów Pigmejów z wioski Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim, aby prawdziwa miłość, jaką ukazał nam mały Jezus, przenikała Wasze  serca, czyniła je zdolnymi do otwierania się na Jego działanie w waszych rodzinach i środowiskach. Życzymy również  radości  z podejmowania mniejszych i większych misji  w codziennym życiu.

Organizatorzy konkursu

,,Ozdoba choinkowa”